0 Groundsman of the Year - Regional Awards

Groundsman of the Year awards

East Midlands & East Anglia Region - Results

Level 3 and below clubs category County Awards

1st Place Bedfordshire County FA- John Alban & Dave Alban, Arlesey Town FC.

1st Place Cambridgeshire County FA- Andy Parker, Soham United FC.

1st Place Derbyshire County FA- Rod Walker, Stavely Miners Welfare FC.

1st Place Huntingdonshire County FA- Les Kester, St Neots Town FC.

1st Place Leicestershire & Rutland County FA- Chris Gamble, Ashfordby Amateurs FC.

1st Place Lincolnshire County FA- George Betts & Chris Wilby, Limestone Rangers FC.

1st Place Norfolk County FA- Peter Smith, Watton United FC.

1st Place Northamptonshire County FA- Martin Johnson, Rushden Rangers FC.

1st Place Nottinghamshire County FA- Bob Kinton, Calverton Miners Welfare FC.

1st Place Suffolk County FA- Graham Skinner, Hadleigh United FC.

Local Authority Category County Awards

1st place Huntingdonshire County FA- John Gray, Needingworth Parish Council.

1st place Suffolk County FA- Eric Cossey, Suffolk Coastal District Council.

1st place Cambridgeshire County FA- Andrew Cambridge, South Cambridgeshire District Council.

-----------

All the finalists above were then marked by the judges for the regional awards, results as follow:

Level 3 and below clubs category Regional Awards

3rd Place- Chris Gamble, Ashfordby Amateurs FC.

2nd Place- Graham Skinner, Hadleigh United FC.

1st Place- Peter Smith, Watton United FC. Peter now goes forward to the National Competition final.

Local Authority Category Regional Awards

3rd Place- Eric Cossey, Suffolk Coastal District Council.

2nd Place- Derek Dellar, Huntingdonshire District Council.

1st Place- John Gray, Needingworth Parish Council. John now goesforward to the National Competition final.


London & South East Region - Results

Level 3 and below clubs category County Awards

1st Place Essex County FA- Andrew Snell, White Notley FC.

1st Place AFA- Ian Wall,Bank of England FC.

1st Place Hertfordshire County FA- Darrell Bodimeade, Tring Athletic FC.

1st Place Kent County FA- Joe Brownett, Whitstable Town FC.

1st Place London County FA- Steve Martin, Oakhill Tigers FC.

1st Place Surrey County FA- Martin Moretti, Barnes Eagles FC.

1st Place Sussex County FA- Peter Potter, Horsham YMCA.

Local Authority Category County Awards

1st place Essex County FA- Quinton Cole, Tendering District Council.

----------

All the finalists above were then marked by the judges for the regional awards, results as follow:

Level 3 and below clubs category Regional Awards

3rd Place- Steve Martin, Oakhill Tigers FC

2nd Place- Ian Wall, Bank of England FC

1st Place- Andrew Snell, White Notley FC Andrewnow goesforward to the National Competition final.

Local Authority Category Regional Awards

1st Place- Quinton Cole, Tendering District Council Quinton now goesforward to the National Competition final.


North West & West Midlands Region - Results

Level 3 and below clubs category County Awards

1st Place Birmingham County FA- Idris Elms, Leamington FC.

1st Place Cheshire- William Perrin, Barnton FC.

1st Place Lancashire County FA- Denis Cowen, Eagley FC.

1st Place Liverpool County FA- David Orritt, Merseyside Police S & S.

1st Place Manchester County FA- Andrew Harney, Flixton FC.

1st Place Staffordshire County FA- Derek Trafford, Stone Dominoes FC .

1st Place Worcestershire County FA- David Weaver, Tenbury United FC.

Local Authority Category County Awards

1st place Birmingham County FA- Thomas Williams, Sandwell Metropolitan Borough Council.

1st place Cheshire County FA- Garry Bland, Wirral Metropolitan Borough Council.

1st place Liverpool County FA- Peter Conroy, Liverpool City Council.

1st place Staffordshire County FA- Kevin Yates, Lichfield District Council.

-------------

All the finalists above were then marked by the judges for the regional awards, results as follow:

Level 3 and below clubs category Regional Awards

Joint 3rd Place-Denis Cowen, Eagley FC and David Orritt, Fairfield Police Club.

2nd Place- Idris Elms, Leamington FC.

1st Place- Derek Trafford, Stone Dominoes FC. Dereknow goesforward to the National Competition final.

Local Authority Category Regional Awards

3rd Place- Garry Bland, Wirral Metropolitan Borough Council.

2nd Place- Peter Conroy, Liverpool City Council.

1st Place- Kevin Yates, Lichfield District Council. Kevinnow goesforward to the National Competition final.


Editorial Enquiries Editorial Enquiries

Contact Kerry Haywood

01952 897416
editorial@pitchcare.com

Customers Advertising

Contact Peter Britton

01952 898516
peter@pitchcare.com

Subscribe Subscribe to the Pitchcare Magazine

You can have each and every copy of the Pitchcare magazine delivered direct to your door for just £30 a year.